Ocet jabłkowy - PRZEPIS

  1. Jabłka myjemy, kroimy w plasterki i przepuszczamy przez sokowirókę.
  2. Każdy kilogram jabłek uzupełniamy przez: 5 szklanek wody, skórkę razowego chleba, 10 dag cukru, 1 dag drożdży.
  3. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy gazą i odkładamy w chłodne miejsce na 10 dni. Trzy razy w ciągu każdego dnia mieszamy wywar drewnianą łyżką.
  4. Po 10 dniach zdejmujemy gazę i odsączamy uzyskany płyn.
  5. Odstawiamy na 40 dni. Po 40 dniach ocet jabłkowy jest gotowy!

Ocet jabłkowy i jego zastosowanie w lecznictwie

Zdecydowana większość osób jest przyzwyczajona do zażywania środków farmakologicznych na różnego rodzaju dolegliwości, nawet w przypadku zwyczajnego przeziębienia. Tak jest szybciej i wygodniej. Warto jednak skupiać się również na alternatywnych metodach leczenia, ponieważ często ich rezultaty są zaskakująco dobre, a naturalne składniki absolutnie nie szkodzą ludzkiemu organizmowi. Remedium na wiele problemów zdrowotnych może być zwyczajny ocet jabłkowy.

Wiele osób zastanawia się nad tym jak wyleczyć katar, który bywa niezwykle uciążliwy. Pomocne jest przygotowanie specjalnego napoju. Do jednej szklanki gorącej wody należy dodać łyżeczkę octu i wymieszać. Płyn pity trzy razy dziennie bardzo szybko przyniesie ulgę oraz uwolni chorego od zapchanego i cieknącego nosa. Z katarem można poradzić sobie również za pomocą octowej inhalacji. Cztery szklanki wrzątku w połączeniu z dwiema szklankami octu, to doraźna pomoc na trudności z oddychaniem wywołane nieżytem nosa. Ocet jest również doskonałym środkiem na kaszel. Jedna łyżka miodu lub ewentualnie soku z cytryny, powinna zostać wymieszana z jedną łyżką octu jabłkowego. Powstały w ten sposób „syrop” warto aplikować pięć razy dziennie. Kompilacja 0,7 litra wody i szklanki octu to świetna płukanka na bolące gardło. Płukanie trzeba powtarzać co godzinę, a kiedy ból osłabnie, nieco rzadziej.

Ocet okazuje się być również ratunkiem w poważniejszych dolegliwościach, takich jak bezsenność. Do szklanki wody, koniecznie uprzednio przegotowanej, należy dodać dwie łyżeczki octu oraz taką samą ilość miodu. Napój pity dwa razy dziennie, rano i wieczorem, powinien pomóc na kłopoty ze snem. W przypadku gorączki zalecane jest wypróbowanie okładów z octem. Gazę trzeba zamoczyć w wodzie z kilkoma łyżeczkami octu. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że woda absolutnie nie może być gorąca. Wręcz przeciwnie, jej temperatura powinna oscylować w granicach dziesięciu stopni Celsjusza. Okład kładzie się na łydki, na każdej z nich powinien leżeć około godziny.

Ocet jabłkowy jest tani i powszechnie dostępny. Jego smak można z powodzeniem polepszyć przez dodanie miodu. Dzięki wyrównaniu gospodarki kwasowo – zasadowej ludzkiego organizmu, jest pomocny w walce z całym wachlarzem nieprzyjemnych dolegliwości.