Ocet jabłkowy - PRZEPIS

  1. Jabłka myjemy, kroimy w plasterki i przepuszczamy przez sokowirókę.
  2. Każdy kilogram jabłek uzupełniamy przez: 5 szklanek wody, skórkę razowego chleba, 10 dag cukru, 1 dag drożdży.
  3. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy gazą i odkładamy w chłodne miejsce na 10 dni. Trzy razy w ciągu każdego dnia mieszamy wywar drewnianą łyżką.
  4. Po 10 dniach zdejmujemy gazę i odsączamy uzyskany płyn.
  5. Odstawiamy na 40 dni. Po 40 dniach ocet jabłkowy jest gotowy!

Skład octu jabłkowego a odchudzanie

Zanim przejdziemy do omawiania założeń, na których opiera się tak zwana dieta octowa, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego właściwie ocet jabłkowy ma taką i siłę i co sprawia, że jest on tak skutecznym lekiem na wiele naszych dolegliwości?

Pektyna

Z punktu widzenia osób odchudzających się chyba najważniejszym składnikiem octu jabłkowego wydaje się być pektyna, substancja ta przyspiesza bowiem tempo, w jakim odbywa się trawienie. Zalety pektyny nie kończą się jednak w tym miejscu, mówiąc o walorach omawianej tu substancji nie powinniśmy więc zapominać między innymi o tym, że obniża ona poziom cholesterolu we krwi, zapobiega nadciśnieniu, a także poprawia stan naczyń krwionośnych. Osoby, które nie narzekają na stan swojego zdrowia mogą oczywiście uznać, że walory pektyny przydają się przede wszystkim ludziom starszym, nie zapominajmy jednak, że organizmy osób zmagających się z dużą nadwagą są zdecydowanie bardziej narażone na występowanie każdego z wymienionych tu schorzeń.

Potas, wapm, fosfor, sód, witamina E

W occie jabłkowym w dużych ilościach występują również potas, wapń, fosfor oraz sód, a więc składniki, które jako pierwsze eliminowane są z jadłospisu w czasie stosowania tradycyjnej diety. Osobom odchudzającym z pewnością do gustu przypadnie jednak i to, że ocet jabłkowy posiada duże ilości witaminy E, choć bowiem nie ma ona bezpośredniego wpływu na tempo przemiany materii w naszym organizmie, nie bez przyczyny jest określana mianem witaminy młodości.

Wiele diet odbija się przecież negatywnie na naszym wyglądzie. Tracimy kolejne kilogramy, z niemałym przerażeniem odkrywamy jednak, że nasza skóra starzeje się w szybkim tempie, do niedawna ledwo widoczne zmarszczki powiększają się, a włosy i paznokcie gubią gdzieś swój blask. Tak zwana dieta octowa nam zapomnieć o tego typu niedogodnościach i choćby z tego powodu jej stosowanie wydaje się jak najbardziej pożądane.