Ocet jabłkowy - PRZEPIS

  1. Jabłka myjemy, kroimy w plasterki i przepuszczamy przez sokowirókę.
  2. Każdy kilogram jabłek uzupełniamy przez: 5 szklanek wody, skórkę razowego chleba, 10 dag cukru, 1 dag drożdży.
  3. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy gazą i odkładamy w chłodne miejsce na 10 dni. Trzy razy w ciągu każdego dnia mieszamy wywar drewnianą łyżką.
  4. Po 10 dniach zdejmujemy gazę i odsączamy uzyskany płyn.
  5. Odstawiamy na 40 dni. Po 40 dniach ocet jabłkowy jest gotowy!

Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody

W przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań tego typu ocet jabłkowy nie jest tworzony z wykorzystaniem spirytusu. Powstaje w rezultacie naturalnej fermentacji jabłek. Osoby, które zastanawiają się nad tym, co przesądza o jego mocy i popularności zwracają więc nie raz uwagę właśnie na ten fakt. Entuzjaści octu jabłkowego przypominają i o starej mądrości mówiącej o tym, że już zjedzenie jednego jabłka dziennie zapobiega wielu ciężkim chorobom. Nie dziwi ich to, że powstający z jabłek ocet ma wyjątkową moc, choć z pewnością nie raz zaskakuje skala jego pozytywnego oddziaływania na ludzki organizm.

Roztwór powstający z jednej czwartej filiżanki octu jabłkowego w połączeniu z dwoma szklankami ciepłej wody pozwala naszym włosom odzyskać blask i wzmacnia ich naturalny kolor. Płukanie gardła rozcieńczonym octem jabłkowym jest w stanie zwalczyć pierwsze objawy anginy, a dość smaczny syrop z miodu i octu jabłkowego zalecany jest rodzicom małych dzieci, które nie mogą poradzić sobie z atakami silnego kaszlu.

Zalety octu jabłkowego znane są nam już od setek lat, o renesansie jego popularności można mówić jednak od stosunkowo niedługiego czasu. Dziś ocet jabłkowy pojawia się w niemal każdym polskim domu, z pewnością jednak nie zwrócilibyśmy na niego tak dużej uwagi gdyby nie to, że może on nieść pomoc osobom zmagającym się z problemem zbyt dużej wagi.